Detail textu

Biograf 2019/69
Klášteření: Morální ekonomie klášterů benediktinské tradice v ČR
Barbora Spalová; Marek Liška; Tereza Picková
Monastering: Moral economy of the monasteries of Benedictine tradition in Czech Republic
Klíčová slova:
monasticism; Benedictine tradition; moral economy; Czech Republic, restitu-tion of church properties; cultural heritage; stewardship; sustainability; spiritual life.
Témata Biografu:
Religiozita, spiritualita, náboženské skupiny; Metodologie a epistemologie kvalitativního výzkumu; Antropologie a etnografieCitujte jako:
SPALOVÁ, B. / LIŠKA, M. / PICKOVÁ, T. (2019): Klášteření: Morální ekonomie klášterů benediktinské tradice v ČR. Biograf, 69-70: 3-36. Dostupné na adrese [naposledy navštíveno 23. 01. 2021]Poděkování:
Článek vychází z výzkumu Morální ekonomie klášterů benediktinské tradice, jehož domácí platformou je Institut sociologických studií FSV UK. Výzkum byl v letech 2016–2017 podpořen z programu Aktion Česká republika – Rakousko, č.p. 76p9. Tento výstup vznikl v rámci projektu Specifického vysokoškolského výzku-mu 260 462. Na tomto textu se kromě autorů podíleli také Jan Tesárek a Tereza Sedláčková, kteří pracovali na podobně tematicky zaměřeném příspěvku pro 20. pracovní konferenci časopisu Biograf 15.–17. 6. 2018. Zde se nám také dostalo dobré zpětné vazby od Kateřiny Sidiropulu Janků, Hedviky Novotné, Andrey Beláňové a Matěje Paulíka, jakož i od dalších účastníků konference. Dále bychom rádi srdečně poděkovali Isabelle Jonveaux z univerzity v Grazu, která přinesla do výzkumu světový rozměr monasticismu. Text rovněž těží z práce dřívějších členů monastického kolegia ISS, tedy Zuzany Peškové a Jany Proboštové. Hlubokou vděčností jsme zavázáni všem sestrám a bratrům ze zkoumaných komunit i dalším účastníkům tohoto výzkumu, kteří nás nechávali vstupovat do vztahů, jejichž bohatost má mnohem větší význam než tento text.